آنالایزرهای گاز

آنالایزرهای گازهای خروجی از دودکش

 

در تمامی فرایندهای شیمیایی، پتروشیمی، پالایشگاهی و نیروگاهی، پایش و مهار فرایند و مقادیر گازهای خروجی از استک، بدون سیستم‌های آنالایزر ترکیبات شیمیایی امکان پذیر نمی باشد. کنترل فرایند، بهبود کیفیت فراورده، حفظ محیط زیست و ایمنی فرایندها با سیستم های آنالایزر بدست می آید. امروزه سیستم مانیتورینگ و پایش مداوم آلاینده های خروجی از دودکش مراکز صنعتی و تولیدی مطابق با استانداردهای بین المللی TUV و MCERT جزء یکی از الزامات مراکز زیست محیطی به شمار می آید.

 شرکت فزار تجهیز جم دارای سابقه طولانی در اجرای کلیه بخشهای پروژه پایش آنلاین شامل بازدید از سایت، تبادل نظر پیرامون مسایل فنی، ارائه راه حل و پیشنهاد مناسب، نصب، راه اندازی، آموزش و کالیبراسیون بوده و تا کنون بیش از 120 پروژه پایش آنلاین را به انجام رسانیده است.

                                                                                      

 

 

آنالایزرهای ثابت :

اندازه گیری میزان گازهای خروجی از دودکش به دلایل متعددی از جمله پاسخ به الزامات قانونی، ملاحظات ایمنی، مانیتورینگ فرآیند و کاهش هزینه ها انجام می شود. استفاده صحیح از سیستم های پایش آنلاین علاوه بر برآورده نمودن الزامات قانونی باعث کنترل محصولات، افزایش راندمان و بهره وری و اقتصادی شدن تولید خواهد شد. شرکت فزار تجهیز جم با دارا بودن نمایندگی از معتبرترین کمپانی های اروپایی از جمله  Protea  انگلستان روشهای گوناگونی برای آنالیز و مانیتورینگ آنلاین گازهای خروجی از دودکش (CEMS) ارائه می نماید.

 

 

سیستم های in situ

این روش جدیدترین و پیشرفته ترین روش جهت آنالیز و مانیتورینگ گازهای خروجی دودکش می باشد.

در این روش، آینه ای در انتهای پراب بسته (Envelope Folded Beam) قرار داده شده که این پراب دارای محافظ میکرونی جهت ورود (Permit) گاز می باشد. بدین ترتیب اشعه ارسال شده توسط فرستنده پس از عبور از گاز درون پراب بسته توسط آینه انتهایی بازتاب و در گیرنده مورد اندازه گیری قرار می گیرد.

 

ملاحظات

  • جدیدترین و پیشرفته ترین روش آنالیز
  • عدم نیاز به سیستم های پر هزینه و پیچیده نمونه گیری
  • قابلیت کالیبراسیون اتوماتیک سیستم
  • Purging زمان بندی شده لنز، آینه و محافظ پراب و عدم نیاز به استفاده مداوم از هوای ابزار دقیق
  • بدلیل نصب شدن آنالایزر In-Situ روی دودکش، این تجهیزات همواره به همراه سیستم کنترل و مانیتورینگ مجزا ارائه می گردند که در پای دودکش، اتاق کنترل و یا هر مکان دیگری قابل نصب بوده و کلیه موارد اپراتوری از قبیل کالیبراسیون، عیب یابی، گزارش دهی و ... توسط آن قابل انجام می باشد و نیازی به مراجعه اپراتور به بالای دودکش جهت انجام این امور نمی باشد.

سیستم های extractive

 

استفاده از سیستم های پایش آنلاین Extractive به منظور آنالیز گازهای خروجی از دودکش و سایر پروسه ها از دیر باز معمول بوده است. در این سیستم ها گاز خروجی از دودکش از طریق یک نقطه نمونه گیری از دودکش خارج شده و به آنالایزر رسانده می شود. انتقال گاز از دودکش به آنالایزر از طریق مسیر نمونه گیری یا Sample line انجام شده  و گاز نمونه پیش از ورود به آنالایزر از بخش های مختلف سیستم آماده سازی نمونه عبور می کند. پس از عبور گاز از بخش های گفته شده، نمونه در معرض سنسورها قرار گرفته و غلظت گازهای مورد نظر را اندازه گیری می کنند.  سیستم های Extractive  به 3دسته عمده تقسیم بندی می شوند:

  1. Cold Extractive

در این روش گاز پس از مکش از دررون دودکش و انتقال به آنالایزر توسط خط نمونه گیری گرم در بدو ورود به آنالایزر خنک شده و رطوبت آن حذف می گردد.

ملاحظات:

حذف میزان قابل ملاحظه ای از گازهای محلول در آب قبل از انجام آنالیز در واحد حذف رطوبت
آسیب ادوات در اثر رطوبت و یا دمای بالای گاز
نیاز به تعمیرات و نگهداری زیاد در واحد های نمونه گیری و آماده سازی نمونه

 

2. Hot Extractive

در این روش گاز پس از مکش از درون دودکش و انتقال به آنالایزر توسط خط نمونه گیری گرم آنالیز می گردد.

ملاحظات:

لزوم ثابت نگه داشتن دمای کلیه ادوات و قطعات در معرض گاز در دمای بالاتر از دمای نقطه شبنم ( حدود 150 درجه سانتی گراد) به منظور جلوگیری از شکل گیری رسوبات خورنده
با توجه به عملکرد سیستم، ادوات و  قطعات در اینجا در معرض دمای بالا خواهند بود که استهلاک بیشتر و در نتیجه هزینه های تعمیرات و نگهداری و جایگزینی بالاتری خواهند داشت.
نیاز به تعمیرات و نگهداری زیاد در واحدهای نمونه گیری و آماده سازی نمونه

 

3. Dilution system

در این روش گاز بالافاصله پس از مکش از دودکش ، تا حدی رقیق می شود تا از تشکیل اسیدهای خورنده حتی در پایین ترین دمای ممکن جلوگیری شود. سپس گاز رقیق شده توسط خط نمونه گیری گرم به آنالایزر منتقل می شود.

ملاحظات:

  • لزوم اندازه گیری گاز توسط سنسورهای بسیار حساس و گران قیمت به دلیل رقیق شدن گاز
  • تعمیرات و نگهداری زیاد در بخش های پراب نمونه گیری، سیستم آماده سازی نمونه و سنسورها

 

شرکت فزار تجهیز جم با بهره گیری از نیروهای متخصص و دانش فنی به روز دنیا قادر به ارائه سیستم های مختلف از هر دو نوع insitu و extractive می باشد       

 

 

 

آنالایزر های پرتابل

آنالایزرهای پرتابل گاز غالبا برای اندازه گیری دوره ای گازهای خروجی از پروسه و بررسی کیفی آن به کار می روند. این تجهیزات با وزن کم و قابلیت حمل آسان وسیله ای ایده آل برای اندازه گیری در پروسه هایی هستند که نیازمند مانیتورینگ دائم نیستند.

شرکت فزار تجهیز جم با در اختیار داشتن نمایندگی انحصاری کمپانی ECOM  آلمان و Protea انگلستان دامنه وسیعی از آنالایزرهای پرتابل گاز را برای کاربردهای مختلف را ارائه می دهد.

کمپانی پروتیا(protea) انگلستان با بیش از 25 سال سابقه به عنوان یکی از کمپانی های پیشرو در تولد سیستم های انالایز آنلاین گازهای حاصل از احتراق ، گاز های پروسس و هوای محیطی در جهان شناخته  شده است که با بهره گیری از دانش عمیق سیستم های انازه گیری و کنترل ارائه دهنده راه حل های پیشرفته در این زمینه ها برای اکثر پروژه های صنعتی می باشد.

 

 

آنالایزرهای پرتابل کمپانی Ecom

شرکت فزار تجهیز جم با در اختیار داشتن نمایندگی انحصاری کمپانی  ECOM آلمان رنج وسیعی از آنالایزرهای پرتابل گاز را برای کاربردهای مختلف ارائه می دهد.

این آنالایزرها با قابلیت اندازه گیری گازهای O2، CO، CO2، NOx، SO2، NH3، HCl و ... و همچنین H2S با استفاده از سنسورهای الکتروشیمیایی و IR و سیستم Sample conditioning منحصر به فرد برای اندازه گیری گاز در بسیاری از فرایند های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین این تجهیزات قابلیت محاسبه پارامترهایی نظیر Excess air، Losses، Efficiency، Dew point و ... را نیز دارند.

 سایر پارامترهای قابل اندازه گیری توسط این تجهیزات عبارتند از:

-         Air temperature

-         Gas temperature

-         Pressure

-         Differential pressure

-         Internal flow

-         Internal air pressure

-         Soot measurement

تجهیزات این کمپانی، در صنایع نیروگاهی، فولادی، خودرو سازی، کارخانه های سازنده بویلر و بسیاری صنایع دیگر کاربرد دارد.    

عکس5و6

آنالایزرهای پرتابل کمپانی  Protea

 این آنالایزرها با بهره گیری از اخرین تکنولوژی های بروز دنیا قابلیت اندازه گیری چندین گاز را به صورت همزمان داشته و راهکاری مناسب جهت کاهش هزینه ها در صنایع مختلف می باشد.

این آنالایزر با بهره گیری از اسپکتوفتومتر دارای قابلیت اندازه گیری با دقت بالا بوده و همچنین تغییر دقت به منظور کاربردهای مختلف امکان پذیر می باشد:

امکان اندازه گیری 1000 گاز در یک دستگاه
امکان دانلود دیتا و بررسی و انالیز به صورت Off-Line
دارای سنسور  O2 داخلی، فیلتر ورودی  heated و کنترل سمپل
بررسی گازهای خروجی دودکش
مانیتورینگ زباله سوزها و گازهای ناشی از احتراق
اندازه گیری با دقت بالا
مانیتورینگ هوای محیط